Det fanns en tid när den sörmländska byn Ripsa var ett av Sveriges viktigaste modecentrum. Där bodde grevinnan Ebba von Eckermann (1921-2018) på gården Sandvik.
Ebba var utbildad lantbrukare och skicklig vävare, och för att ge arbete och inkomst till kvinnorna i byn startade hon sitt företag 1948. På den tiden vävde många för husbehov och hade vävstol hemma. Ebba skapade mönstren och levererade garn och instruktioner. Det började med plädar och fortsatte med kjolar, jackor och hela klädkollektioner.
Ebba slog igenom i USA redan 1950 under märket Countess Ebba von Eckermann – adliga titlar imponerade i Amerika. Men även Dior Boutique i Paris köpte in kjolar flera år i rad. I början på 1960-talet stod Ebbas hemindustri för tio procent av svensk textilexport!
1981 lades Ebba von Eckermann Textilier ner.
Utställningen på Sörmlands museum är kurerad av modejournalisten Lotta Lewenhaupt och scenografen Anna Bergman Jurell som även är utställningens formgivare. Ett femtiotal plagg, både ur museets egna samlingar och inlån från olika håll, visas kompletterade med fotografier och filmer.
Utställningen pågick till och med 11 januari 2026.