Tillbaka
Video

NK:s kontorsmöbler

Från folkhem till FN:s högkvarter

Under efterkrigstiden växte det svenska folkhemmet – och med det behovet av moderna arbetsplatser. Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping spelade en nyckelroll i denna utveckling. Redan på 1940-talet blev kontorsmöbler en viktig produkt, med Statens kontorsmöbelserie som en storsäljare.

Prestigeuppdragen lät inte vänta på sig. NK tillverkade inredning för ambassader i Stockholm, Köpenhamn och Tokyo, med möbler ritade av internationella formgivare som Mies van der Rohe, Florence Knoll och Eero Saarinen. När Dag Hammarskjölds bibliotek i FN:s högkvarter skulle inredas 1962 visade NK det bästa av svensk möbeltillverkning. Bland möblerna fanns den eleganta karmstolen Tokyo och Sven Kai-Larsens minimalistiska L-serie.

Bakom dessa framgångar fanns hundratals nyköpingsbor som arbetade i Nordiska Kompaniets verkstäder – från hantverk till löpande band – fram till den sista arbetsdagen den 15 maj 1973.

I utställningen NK:s möbler kan du se över 40 möbler, lampor, föremål och fotografier från stora delar av NK:s produktion.