Det svenska flygvapnet växte snabbt under krigsåren och 1941 invigdes Södermanlands flygflottilj F 11 vid Skavsta utanför Nyköping. Flottiljen utförde spaningsuppdrag för att samla in underrättelser till försvarsstaben och riksledningen. Det kunde vara ett riskfyllt arbete. I maj 1944 sköt nazityska Luftwaffe ner tre av flottiljens flygplan då de flög över Östersjön och Kattegatt. Nio besättningsmän omkom.
Under kriget använde F 11 bland annat flygplanen B3 Junkers och Caproni Ca 313. Flottiljen var aktiv fram till 1980.
Första gången nyköpingsborna fick stifta bekantskap med flottiljen offentligt var vid krigsmans erinran den 19/12 1941. Här syns förbimarschen på Stora Torget. Foto: Okänd.
Flygplansmodellen Caproni Ca 313 på F 11.
Den här artikeln ingår i en serie om platser i Sörmland som påverkades av andra världskriget. Ta del av hela serien genom att klicka på knappen nedan.