Tre personer med instrument

Sommarkonsert med folkmusiktrion Kapell Malén

Välkommen till sommarkonsert på Sörmlands museum fredagen den 11 juli. Genom köld och hetta med Kapell Malén. Svensk och osvensk folkmusik.

Kapell Malen kännetecknas av ett tätt samspel med en lätt kammarmusikalisk ton och en intensiv närvaro på scen.

Tillsammans har trion en stor musikalisk bredd men tummar aldrig på tradition och djup. Det musikaliska uttrycket och svänget är alltid i fokus. Folkmusiken finns där som en självklar ingrediens men blandas i ett virrvarr av musikaliska infall och influenser.

Ensamble

Anna Johansson fiol och fiddla
Camilla Malén Friman 5-strängad cello
Klas Friman gitarr
Alla högskoleutbildade frilansmusiker och lärare på kulturskolan Garnalia i Lindesberg.

Skivor

2023: Pizzatown rebellion med Kapellets egna kompositioner i folkmusikalisk tradition.

2022: Sinder med traditionella låtar från Bergslagen och Närke i egna arrangemang.

2008: Världen sedd från Gusselhyttan. Trion har trion skrivit musik med inspiration från alla världens hörn, musik som befinner sig i gränslandet mellan folk-, världs- och konstmusik. Spännande taktarter, rytmer och melodier tar oss med på en resa genom Bergslagens skogar till platser långt, långt borta.

Lyssna

Sinder

Världen sedd från Gusselhyttan

Pizzatown rebellion

Datum:

Fredag 11 jul 2025

Plats:

Sörmlands museums foajé

Tid:

Klockan 14.30

Fri entré till konserten

11 jul